Kemping otwarty cały rok. Sezon w 2023 roku otwieramy 01.05., a kończymy 30.09. 609 485 199

Surfcamp Gardno - Spływy kajakowe

Spływ jednodniowyrz. Łupawa: Stojcino - Surfcamp

To dobry odcinek Łupawy na pierwszy w życiu spływ, rodzinną wycieczkę, spływ firmowy, spływ dla grup szkolnych. Rzeką opłyniemy od południa i wschodu „świętą” górę Słowińców - Rowokół, 115 m n.p.m.

Dla kogo Początkujący kajakarze
Czas spływu 3,5 h
Początek spływu Most pomiędzy miejsowościami Stojcino i Siecie
Zakończenie spływu Surfcamp - Gardno
Długość spływu 12,13 km
Przenoski stałe 2
Jakie kajaki jedynki, dwójki
Minimalna liczba uczestników 4
Odległość droga na początek spływu 6 km
Start 7,8 m n.p.m.
Zakończenie 0,3 m n.p.m.
Średni spadek 0,65 m/km

Opis spływu


Start0,00 most Stojcino
4,27 z lewej możliwe podejście na Rowokół (w linii prostej 400 m)
5,37 Elektrownia Smołdzino, 100 m przed lina na lustrem wody z bojami, dalej płynąć nie wolno, przed z prawej miejsce dobijania, najlepiej obrócić kajak pod prąd i ustawić lewą burtą do kładki, po zamontowaniu wózka idziemy w stronę elektrowni 30 m , z prawej wąska furtka do parku, mijamy z lewej plac zabaw, wychodzimy z parku , idąc chodnikiem 60 m tuż przed mostem drogowym schodzimy w stronę rzeki, długość przejścia 300 m.
5,49 most, Smołdzino
5,70 kładka metalowa, płyniemy równolegle do nurtu pod środkowym przęsłem, małe bystrze
7,27 Człuchy, jaz (0,6 m), niebezpieczny z silnym odwojem, przenoska z lewej 100 m, miejsce wyciągania kajaków sygnalizowane banerem umieszczonym nad rzeką, tabliczką na brzegu i kładką, miejsce wodowania poniżej jazu oznaczone tabliczką i kładką
7,37 bystrze po zniszczonym jazie, płyniemy środkiem i równolegle do nurtu
9,13 betonowy most, kontakt telefoniczny 609 485 199 poinformujemy o aktualnych warunkach wietrznych na jeziorze, możesz w tym miejscu zakończyć spływ bez dodatkowych opłat, przy sztormowym wietrze miejsce odbioru kajaków, przed mostem po prawej, kładka, jeżeli decydujesz się wypłynąć na jezioro Gardno pamiętaj zawsze o zdarzających gwałtownych wiatrach powodujących niebezpieczne zafalowanie szczególnie dla kajaków dwuosobowych, które są pozbawione fartuchów uniemożliwiających wlewanie się wody do kokpitu kajaka, płynąc jedynką z fartuchem i mając wprawę jesteś uniezależniony od wysokości fali. Po dopłynięciu do jeziora masz jeszcze wybór, w przypadku silniejszych wiatrów z kierunków zachodnich możesz skrócić odcinek jeziorny do 900 metrów kierując się tuż przed wpłynięciem rzeki do jeziora na żółte boje prowadzące do wschodniego brzegu Gardna. Trasa jest tak poprowadzona by ograniczyć do minimum możliwość kontaktu z falami, 750 metrów na wodzie o głębokości maksymalnie 50 cm, jedynie 150 metrów o głębokości ok. 2 m. Przy piątej, żółtej boi, ustawionej tuż przy trzcinach wpływamy do wąskiego kanału, prowadzącego w kierunku stacji pomp, dwadzieścia metrów przed końcem kanału, ze względu na rumosz skalny ułożony przy brzegu, wyciągamy kajaki z prawej strony.
10,13 ujście Łupawy do Gardna, płyniemy na czerwoną boję, kierunek południowy - zachód
12,13Meta plaża Surfcamp - Gardno

Koszt spływu za osobę cena kompletna zawiera wszystkie koszty

70 zł / os.   osoba w kajaku dwuosobowym
80 zł / os.   osoba w kajaku jednoosobowym

Pamiętaj !!! Decydując się na przepłynięcie jazów podejmujesz ryzyko uszkodzenia kajaka, wywrotki, utonięcia w odwoju - zapowietrzonej wodzie o mniejszej gęstości niezdatnej do pływania !!! Rzymianie mawiali „volenti non fit iniuria” (chcącemu nie dzieje się krzywda).

Jezioro Gardno ze względu na wielkość bywa niebezpieczne dla kajakarzy podczas silnych wiatrów. W zależności od siły i kierunku wiatru, spływ kończymy na plaży Surfcampu po dwudziestominutowym przepłynięciu południowo-wschodniej części Gardna, bądź przy silniejszych wiatrach lądujemy na wschodniej plaży po kilkuset metrach (kierujemy się na lewo od wieży kościoła, docierając do dziesięciometrowej przerwy wśród trzcin-tu droga dochodzi do samego brzegu, za drogą park), ewentualnie przy moście 1 km przed ujściem Łupawy do Gardna.

W cenie


  • miejsce w kajaku
  • kamizelka asekuracyjna lub ratunkowa
  • wiosło symetryczne lub skrtętne
  • transport kajaków i osób
  • odbiór kajaków i osób w przypadku silnego wiatru we wschodniej części jeziora bądź przy moście przed jeziorem Gardno
  • mapkę i opis spływu
  • miejsce parkingowe
  • worek lub beczka wodoodporna (szt. na kajak)
  • fartuch kajakowy (kajaki jednoosobowe)
  • ubezpieczenie NNW

Masz pytania?Skontaktuj się z nami

SURFCAMP-GARDNO
Janusz Geszczyński

76-213 Gardna Wielka
Surfcamp - Gardno (Płyta Retowska)

Telefon: 609 485 199

E-mail: surfcamp-gardno@wp.pl

GPS: N 54 38 2 93, E 17 8 20 05

Konto bankowe: Santander Bank Polska
22 1090 2763 0000 0001 4747 4271

Skorzystaj z formularza kontaktowego:
facebook